שארם א שייח'
Search
Close this search box.

כרטיסים

צלילה באיזור שארם א-שייח'

צלילה באיזור שארם א-שייח'

עזרה עם תכנון החופשה בשארם א-שייח'?

צלילה באיזור שארם א-שייח'

שארם א-שייח' ידועה בזכות אתרי הצלילה הנפלאים שלה, העשירים בסוגי אלמוגים שונים ובמיני דגים רבים, בעלי חיים וצמחים מדהימים, עם טמפרטורת המים שנעה בין 20 מעלות צלזיוס בפברואר ועד 27 מעלות צלזיוס מיולי עד אוקטובר, וראות יוצאת מן הכלל. 

סיורים, טיולים וחוויות צלילה בסביבת שארם א-שייח'

הנה כל אתרי הצלילה שאתם צריכים להכיר לפני הגעתכם:

Far Garden

הוא ריף מול ריף אואזיס בלו ביי ריזורט, הוא ממוקם בחלק הצפוני ביותר של מפרץ מפואר ממש צפונית למפרץ נעמה. בגלל תצורות האלמוגים הרבות ותצורתן, Far Garden נחשב לגן תלוי של ממש מתחת למים. הוא נבדל מיתר האתרחם במפרץ, שכן יש סדרה של פסגות אלמוגים גדולות הממוקמות בין המדף לאורך השונית לבין הירידה, ההולכת ונעשית תלולה יותר בהדרגה בכיוון מזרח. הזרם, העובר בדרך כלל מזרחה, נוטה להתחזק קרוב יותר ללשון היבשה. תוכלו לראות מניפות גורגוניות, דגים מסוגים שונים כגון, דגי זכוכית ולעתים קרובות אפילו רואים צבים ויצורים ימיים נוספים.

Temple

המקדש הוא שונית והוא ממוקם בצד הצפוני של נמל שארם א-שייח'. זוהי שונית שטוחה ומשופעת עם 'המגדל'. עיקרו מפוצל על ידי שני סדקים עיקריים, שניתן לשחות דרכם. אל השני לא ניתן להיכנס, כדי להימנע מפגיעה בגורגוניאנים העדינים הגדלים לאורך דפנותיו.יש מגוון עשיר להפליא של חיות שונית.

בשטח יש קירות שקופים המכוסים באלמוגים רכים וקשים, אלמוגים מניפות ודגי שונית. צמיחת האלמוגים ברחבי האתר טובה, עם צפיפות ותמהיל מינים שקשה להתאים בסביבה הקרובה. הם שמיכה של צבע. הדגים הם הפתעה נעימה כמו האלמוגים, עם מגוון מדהים של מינים המיישב את השונית. יש שם דגי אריה, כמו גם דגי אבן שאינם זזים ומוסואים. מ יש להקות של דגי זכוכית שנעים יחד.

מכיוון שהמקדש כל כך קרוב לשארם א-שייח' ולמפרץ נעמה, זהו אתר צלילות לילה פופולרי מאוד. בלילה כוכבי הים יוצרים אשליה של וילון בזרם האור בזמן שהם ניזונים. כאשר הם נפגעים מאור הצלילה של הפנסים, הם נוטים לסגת לכדור. כשהאור מתרחק, הם מתרחבים בחזרה החוצה וממשיכים להאכיל. לכוכבי הנוצות ולאלמוגים הרכים יש צבעים רבים יפים מאוד באורות הצלילה. אתה יכול למצוא דגי תוכי בנקיקים עם אורות הצלילה שלך. טווח העומק הטיפוסי של בית המקדש הוא 5 עד 20 מטר עומק והגישה אליו היא דרך החוף .

RAS MOHAMED

לפארק הלאומי RAS MOHAMED יש 9 אתרי צלילה: ראס ג'וזלני, מרסה ברייקה, ראס זטאר, סמטת ג'קפיש, גן הצלופחים, מצפה הכרישים, עיר הכלניות, שוניות הכרישים ויולנדה. דרומית לשארם א-שייח' החוף שומם לחלוטין, ללא מחסה במשך יותר מקילומטר, עד למפרץ הקטן בשם MARSA GHOZLANI, שם מתחיל הפארק הלאומי RAS MOHAMMED. אחריו מגיע מפרץ נוסף, MARSA BAREIKA שהוא הרבה

גדול ועמוק יותר. הוא חודר לארץ לאורך 2.8 מיילים, ויוצר את חצי האי RAS MOHAMMED, המשתרע מדרום-מזרח אל הים האדום במשך כמעט 5 מיילים ומפריד בין מפרץ עקבה למפרץ סואץ. בגלל מיקומו הגיאוגרפי, חצי האי ראס מוחמד הוא אזור מיוחס הנהנה מזרמים חזקים המובילים כמויות גדולות של פלנקטון ומזון אחר המביאים לצמיחה יוצאת דופן של אלמוגים קשים ורכים ומושכים אליהם להקות גדולות של שונית ובעלי חיים ימיים פלגיים. .עם השפע הגדול של מזון, ברקודה, ג'ק, טונה וכרישים רוחשים במים אלה, במיוחד בין יוני לאוגוסט, מה שמאפשר לצוללנים הזדמנות לעשות צלילות מעניינות ומרגשות ביותר.

Ras Ghozlani

אתר צלילה יפהפה לצלילה בפארק Ras Mohamed Nationa. באתר זה יש מגוון מעולה של אלמוגים שולחניים יפים, דגי זכוכית ונוף אלמוגים נפלא.

Ras Za'tar

צלילה זו ממוקמת בכניסה הדרומית של המפרץ הגדול Marsa Bareika, ומשלבת קיר אנכי, ומים כחולים. זהו מקום טוב למצוא בו טונה גדולה, דגי ברקודה ובקיץ, לשוט בכרישי שונית אפורים.

Jackfish Alley

שמו של אתר זה נובע מהדרך החולית הלבנה בין מדף האלמוגים הגובל בחוף לבין שונית לוויינית מקבילה אותה פוקדים לעתים קרובות דגי ג'ק וטורפים אחרים. סמטת ג'קפיש, אשר הייתה ידועה במקור כבנק הדייגים, נמצאת דרומית לראס זעתר. תצטרכו לעשות את זה כצלילת סחף, תצפית על גורגונים, דגיגונים, טרוואלי, דגי זכוכית, דגי טריגר ולפעמים אולי תראו כריש שונית לבנה.

Shark Observatory

שם זה מציין את המרפסת הראשונה בראש הצוק של ראס מוחמד, כמו גם את אתר הצלילה שנמצא בגובה הצוק הזה. זוהי צלילת קיר מפוארת, הידועה גם בשם חומת ראס מוחמד: תוך כדי מבט מטה אל הכחול העמוק, אתה יכול להתפעל מסביבה עוצרת נשימה ובו בזמן לראות טורפים פלגיים גדולים (אפילו כמה כרישי לוויתן נראו בזמן אזור זה ושוב). לאחר ירידה של כ-15 מטרים תוכלו לחקור את החומה משמאלכם, העשירה באלציונרים, ערוצי, מקלטים ומערות רוחשות חיים, מבלי לאבד את עיניו של הכחול, שממנו ניתן לראות יצואים ימיים רבין כגון ברקודה וכמה כרישים.

Shark & Yolanda Reef

אתר צלילה בדירוג עולמי המורכב משני איים קטנים מתחת למים, שונית הכרישים ושונית היולנדה. שונית הכרישים, היא קיר אנכי שצונח לגובה 700 מטר, מכוסה באלמוגים פנטסטיים. בעוד לשונית היולנדה יש ​​רמה רחבה עם גן אלמוגים והרבה אלמוגים. בין שונית יולנדה לשונית ראס מוחמד שוכנים שרידי שברי היולנדה,ספינה טרופה שאורכה 74 מ' ונשאה ציוד שירותים לכיוון מפרץ עקבה כשטבעה בשנת 1980. באתר זה תחושו בנוכחותם של זרמים חזקים. חיים ימיים מגוונים ממתינים לכם: דגי עקרב, דג תנין, דג דג, צבים, טונה, דגי מוריי גדולים ודגי נפוליאון, רד סנאפר, דג עטלף, דגי חד קרן, ברקודות ועוד, שלעיתים מושכים כמובן את הטורפים כמו שונית אפורה או כרישים שחורים.

Dunraven Wreck ,Beacon Rock

עומק: 15-30 מ'  רמה: מתאים לכל הרמות

ההריסות הללו היו פעם ספינת מפרש בריטית באורך 79 מטרים אשר נבנתה בניוקאסל ופגעה בשונית בשנת 1876 בדרך מבומביי לליברפול. זמן קצר לאחר מכן היא החליקה מהשונית והתהפכה. כעת החורבות מכוסות בכל כך הרבה גידול אלמוגים, עד שקשה לדעת היכן השונית נעצרת וההריסה מתחילה. לאחר שתסתכלו על ההגה והמדחף, צוללנים נלקחים דרך גוף ההריסה. שחייה בתוך דנרייבן היא כמו שחייה דרך קתדרלה עם אלומת אור זולגת דרך האשנבים שלה. חבלים הישנים ישנים ושרידי ארגזי עץ מחזירים את הספינה הזו לחיים. מראה הדוודים העצומים שלה הם תזכורת לעידן המפואר של מנועי הקיטור. עצירת בטיחות על השונית מביאה להקות של דגים צהובים, ברקודות ומספר רב של דגי אבן.

Thistlegorm Wreck

עומק: 15-30 מ'  רמה: מתקדם

THE THISTLEGORM, שמו הגאלי שפירושו BLUE THISTLE, הייתה אוניית תובלה בריטית השייכת לחברת הספנות Albyn Line, אורכה 126.5 מטר, קיבולת של 4,898 טון והייתה לה מנוע קיטור . הטיסלגורם נבנה כדי להעביר חומרים מחודשים בזמן מלחמה עבור הכוחות הבריטיים. במאי 1941 עם צוות של 39 איש יצאו מנמל גלזגו, סקוטלנד, עם מטען של אמצעי לחימה, פצצות מסוגים שונים, מוקשים נגד טנקים. בליל 5-6 באוקטובר 1941 שני מפציצי גרמניים, שהגיעו מבסיסם בכרתים, ראו ותקפו את הספינה. היא נפגעה משתי פצצות באיזור שם נמצא בין היתר מאגר התחמושת. התיסלגורם שקעה על קרקעית ים שטוחה וחולית בעומק 30 מטרים. בשעה 1:30 לפנות בוקר ב-6 באוקטובר 1941. ז'אק קוסטו גילה את ההריסה ב-1955 והזכיר אותה במאמר שפורסם בפברואר 1956 במגזין החודשי נשיונל ג'יאוגרפיק. ז'אק קוסטו לא חשף את מיקומו של ההריסה, ולכן האתר נשכח במשך כמעט 40 שנה עד שנת 1991, אז התגלה מחדש על ידי סקיפר ישראלי. תוך זמן קצר The Thistlegorm הפך לאתר גדול בקרב צוללנים מכל רחבי העולם וכעת הוא אתר הספינה הטרופה המתויירת ביותר בכל הים האדום.

Straits of Tiran

עומק: 5-50 מ'  רמה: בינוני

מיצרי טיראן שוכנים בפתחו של מפרץ עקבה וגובלים במערב בחוף סיני ובמזרח באי טיראן. באמצע ערוץ זה ישנן ארבע שוניות השוכנות בכיוון צפון-מזרח-דרום-מערב שנקראו על שם הקרטוגרפים האנגלים של המאה ה-19 שציירו את המפה הימית הראשונה של אזור זה: JACKSON REEF, WOODHOUSE REEF, THOMAS REEF ו-GORDON REEF. שוניות אלו מחלקות את המיצרים לשתי תעלות, ממזרח נמצא מה שנקרא GRAFTON PASSAGE, המשמש אך ורק את ספינות הנוסעות צפונה, בעוד ממערב נמצא ה-ENTERPRISE PASSAGE עבור ספינות לכיוון דרום. הזרמים החזקים המאפיינים את מיצרי טיראן מעבירים מדי יום כמויות גדולות של פלנקטון וחומרי תזונה אחרים, ובכך מספקים הרבה מאוד מזון לאלמוגים ומכאן לדגי השונית אשר בתורם נאכלים על ידי הטורפים הפלאגיים הגדולים כמו ברקודה, ג'ק, טונה ומעל לכל כרישים שנמצאים תמיד באזור זה. כתוצאה מכך, תוכלו לראות מספר אינסופי של אלמוגיםוחיות עשירות, הן שונית והן פלגית.

Woodhouse Reef

עומק: 7-31 מ'  רמה: בינוני

זוהי השונית הצפונית ביותר בטירן וידועה בשל ההריסה, שנהרסה חלקית ב-1996, של אוניית הסוחר הקפריסאית לארה, שטבעה כאן בשנת 1985. הצלילה כאן מתחילה בדרך כלל בצד הדרומי, המוגן מהגלים והרוחות. שם יש מצוף מתכת גדול, מעגן קבוע – שנמצא לא רחוק מהשונית – ועוד שתי נקודות עגינה על השונית בגובה המים. בנסיעה מערבה תראה כמה גורגונים וכלנית אדומה נהדרת בעומק של 28 מטר.. הפינה הדרום-מערבית של ג'קסון ריף, בה ניתן לראות אלמוגי אש רבים (Millepora dichotoma), נתונה לזרמים חזקים ביותר. אם התנאים מתאימים (במיוחד כשהגאות יורדת), אפשר לצלול בחלק המזרחי של השונית (צלילה B). כאן, כ-15 מטר למטה, נמצא מדף חולי השוקע לתהום מצפון. קל למדי לזהות צבים (Eretmochelys sp.) ודגים פלגיים גדולים באזור זה. בין האחרונים ניתן למצוא כרישי שונית לבנה (Triaenodon obesus), כרישי שונית אפורים (Carcharhinus amblyrhynchos) וכרישי פטיש (Sphyrna lewini), שהם רבים במיוחד מיולי עד ספטמבר. קל למדי לזהות צבים (Eretmochelys sp.) ודגים פלגיים גדולים באזור זה. בין האחרונים ניתן למצוא כרישי שונית לבנה (Triaenodon obesus), כרישי שונית אפורים (Carcharhinus amblyrhynchos) וכרישי פטיש (Sphyrna lewini), שהם רבים במיוחד מיולי עד ספטמבר. קל למדי לזהות צבים (Eretmochelys sp.) ודגים פלגיים גדולים באזור זה. בין האחרונים ניתן למצוא כרישי שונית לבנה (Triaenodon obesus), כרישי שונית אפורים (Carcharhinus amblyrhynchos) וכרישי פטיש (Sphyrna lewini), שהם רבים במיוחד מיולי עד ספטמבר.

שונית Woodhouse היא צרה וארוכה, הצלילה נעשית רק כצלילות סחף ורק בתנאי מזג אוויר טובים. החלק המעניין ביותר הוא החצי הצפוני של הצד המזרחי עם קניון שמתחיל ב-30 מטר. התוכלו לראות שם מכלניות אדומות, פוטנציאל גדול לצבי ים, דגי ג'ק וקרני נשרים. במקרה של ים סוער מומלץ לסיים את הצלילה ולעלות לפני הנקודה הצפונית, שכן המערבולת שנוצרת מזרמים מסתחררים חזקים ורוחות חזקות מאפיינות את האתר.

Thomas Reef

עומק: 0-52 מ'  רמה: מתקדם

שונית זו היא אחד מאתרי הצלילה המרהיבה ביותר בצפון הים האדום עבור צוללנים .היעדר נקודות עגינה הופך את צלילת הסחף לכדאית: הפינה הדרומית של השונית היא נקודת ההתחלה הקלאסית למסלול התת-ימי שלך, הנמשכת לאורך הצד המזרחי, שם החומה, העשירה באלמוגים צבעוניים, יורדת לרמה חולית שמתחילה בעומק של כ-25 מטר ובעל שיפוע קל. כאן תוכלו  לראות אלציונרים גדולים (Dendronephthya sp.), גורגונים מרשימים ומושבות של אלמוגים שחורים, אנטיפתרים עם צורתם הספירלית האופיינית. בעומק של 35 מטר נפתח קניון מפואר ועמוק במיוחד, המקביל לשונית וחוצה שורה של קשתות מרשימות. בפינה הצפון-מזרחית של השונית אתה עלול להיתקל בזרם נגדי חזק מאוד. אם אתה יכול לעבור את הנקודה הזו והתנאים נוחים, אתה יכול להקיף את כל השונית. זה יאפשר לכם לחקור את החומה הצפונית, שיש בה כמה מקלטים ופיצולים נחמדים, ואת המערבית, שבה תראו נקיקים ומערות רבות, גורגונים מקסימים ושפע של פאונה המורכבת מצבי ים, דגי שונית.

Gordon Reef

ריף גורדון מזוהה בקלות על ידי הריסתה של ספינת המשא הפנאמית Loullia שהתרסקה בשנת 1981. בצלילה תיהנו ממינים שונים של אלמוגים, דגים קטנים החבויים בנקיקים ומהאלמוגים הרכים, תוכלו להיתקל גם בכרישי White Tip Reef וקרני נשר. באמצע השונית תראו תמנון וסוגים שונים של צלופחים עם קצוות זהב. צוללנים צריכים להיזהר מזרם חזק בקצה הצפוני והדרומי של השונית הזו.

Kormoran Wreck

באוגוסט 1984 הקורמורן, שנבנה ב-1963 במספנות רוסטוק (גרמניה), הגיע מעקבה עם מטען של פוספט כאשר טעות בניווט גרמה לו לפגוע בשונית הגובלת באי טיראן (שונית לגונה). הפגיעה הייתה אדירה והכלי איבד כמעט את כל החרטום שלו, שני סדקים גדולים נפתחו בצדו השמאלי ולמבנה העלי נגרם נזק בלתי הפיך. כעת צוללנים בשארם א-שייח יכולים ליהנות מהחוויה החדשה והמעניינת של ללכת לראות את ההריסה, שעדיין לא ידועה יחסית, עדיף לצלול כאשר תנאי הים טובים, נופים מדהימים של צבעים אטרקטיביים של תצורות אלמוגים על הסביבה. 

Million Hope Wreck

אם יתמזל מזלכם לצלול בו, תקבלו פינוק. חלקים מסוימים של הספינה הטרופה באתר זה עדיין נראית מעל פני השטח, אבל הרוב נמצא מתחת לעומק מקסימלי של 30 מ'. יש סדק שהוא תוצאה של פגיעה, הוא משמש כדי לשחות דרכו. אתה יכול לצלם תמונות פנטסטיות של המדחף הענק, אז צא עם מצלמה ועשה סיור מלא של 360 מעלות מסביב להריסה, שם מעט מאוד זוכים לצלול.

שאלות נפוצות

Dahab

העיר הקטנה דהב שוכנת 80 ק"מ צפונית לשארם א-שייח' ורשמה התפתחות תיירותית ניכרת בשנים האחרונות. מספר צוללנים המבקרים באתרי הצלילה שלה עלה בצורה מדהימה, אך רבים מהצוללנים הללו אינם לקוחות של למעלה מ-30 מרכזי הצלילה המקומיים כאן, אלא מגיעים משארם ומחפשים צלילות שונות באווירה נינוחה ורגועה יותר. בניגוד לשארם א-שייח' שם הצלילה היא בעיקר בסירה, בדהב האתרים נגישים בקלות ביבשה והסירות נדירות. החור הכחול והקניון הם אתרי הצלילה המפורסמים ביותר של דהב, המייצגים את אתרי הצלילה היפים והמעניינים ביותר עבור החיים הימיים התת ימיים ומים גבישיים.

צלילה ראשונה היא צלילת סחף מהפעמונים (מנהרה פתוחה כמו ירידה ל-28 מטר) לכיוון החור הכחול.תוכלו ליהנות מחומת השונית. לאחר מכן תעשו את הצלילה השנייה ב-CANYON, מדרום לחור הכחול, תיכנסו דרך הלגונה שלו לכיוון סדק הקניון עד 22 מטר. אתרי צלילה מדהימים!

Dahab, Canyon

הקניון הוא אחד מאתרי הצלילה הפופולריים ביותר בדהב וצלילה לתוך מערות. עומק הקניון הוא עד 10 מ' וסגור כמעט בחלקו העליון. הוא מתפתל מעלה מהמעמקים, ומגיח בכיפת אלמוגים גדולה מלאת דג זכוכית, Fishbowl. לאחר הכניסה לחוף חוצים לגונה חולית הנפתחת אל שונית משופעת בראשי אלמוגים. יש לקניון שלושה פתחים עיקריים.העמוקה מכולם היא יציאה צרה בגובה 52-54 מ'. בין הפתחים הללו הקירות גדלו זה לזה ונסגרו למעשה מעל ראש הקניון, ויצרו מנהרה. שימו לב לאור הנכנס דרך הסדק שיוצר את כניסת הקניון בזמן שאתם יושבים בחושך למחצה, זה מראה מדהים! צוללנים טכניים יכולים לעקוב אחרי הקניון עד היציאה שם הוא יורק אותך החוצה בגובה 54 מ', ואז להמשיך לרדת אל 'הכיסא של נפטון' – נראה כמו כס ענק העשוי מסלע בגובה 73 מ'. מאחורי זה יש מערה, בסביבות 15-20 מ', עם עומק מקסימלי של 75 מ'. מאחורי זה יש מערה, עם עומק מקסימלי של 75 מ'.

Dahab, Bells & Blue Hole

נקודת הכניסה "פעמונים" היא סדק קטן בשולחן השונית הנמשך מתחת למים עד 28 מ' וניתן לצאת ממנו בכל עומק. יש אלמוגים משמאל ומימין.תפנו ימינה ברגע שתגיעו לעומק המקסימלי שלכם ואז תצללו לאורך קיר פנטסטי עם המון תלוליות אלמוגים מוקפים במגוון המלא של דגי הים האדום, הצלילה תיקח אתכם בהדרגה עד שתגיעו לאוכף האלמוגים היפה. לתוך החור הכחול בערך 7 מ'.החור הכחול עצמו הוא ממש חור בשונית שרוחבו כ-56 מטר והעומק המרבי שלו הוא בין 90 ל-120 מטר. המאפיין החשוב ביותר של החור הכחול הוא הקשת, הממוקמת בגובה 56 מטר ויוצאת לים הפתוח ללא תחתית. אתה צריך לרדת למטה במקום הנכון מכיוון שהשונית מתעקלת מסביב וייתכן שלא תוכל לראות את הקשת. אחת הדרכים לאתר את הקשת היא לרדת ל-30 מטר בצד המערבי של החור הכחול, שם תמצא ערוץ חולי. בעקבות הערוץ החולי הזה יוביל אותך סוף סוף אל הקשת. זוהר כחול נראה בגובה 52 מטר. אתה צריך לרדת עוד 4 – 5 מטרים כדי לחצות את הקשת בצורה חלקה מכיוון שהגג ממוקם למעשה בגובה 55 מטרים. הקשת עצמה היא באורך 26 מטר, חור ברוחב 25 מטר, שימו לב שמדי פעם יש זרמים חזקים כלפי מטה שיכולים להיווצר ביציאה מהקשת.

Ras Nasrani

הצלילה מתבצעת מרמה חולית קטנה שמתחילה בעומק של כ-6 מטרים, בפונים צפונה לכיוון הכף, תוך ניצול הזרם, שנע בין חלש עד בינוני . אחרי שעברתם על פני כמה גורגונים גדולים הממוקמים בעומק של כ-20 מטרים, תתקלו במושבות גדולות של ראשי אלמוגים פוריטס בצורת פטריות,. הצלילה עוברת דרך האזור שבין מדרון השונית, שיש בו מקלטים קטנים רבים משובצים באלקיונרים צבעוניים, לבין הירידה הממוקמת כ-30 מטרים משם.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן